Soustředění - "eXPEDICE Želiv 2019"

Letní soustředění "EXPEDICE žELIV 2019" proběhlo od pátku 2.srpna do neděle 11.srpna 2019 

Závěrečné prezentace EXPEDICE ŽELIV probíhaly v sobotu 10.8.2019 v areálu Kocandy a blízkém okolí kláštera Želiv mezi 17-19hod.
Veřejný KONGRES navazující na naše každodenní Sympozia započal ve 20.00 na horní budově Hotelu Kocanda. Následovala volná zábava a kuloárové diskuse v tomtéž objektu i s občerstvením :-)
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Program a celkové dění na EXPEDICI možno sledovat prostřednictvím EXPEDIČNÍHO DENÍKU:
 

Videodokumentace:

Expedice Želiv - Přípravy   https://youtu.be/GdUa-oevMLI

Expedice Želiv 1-2.den  https://youtu.be/pODv5noXk8g

Expedice Želiv 3.den  https://youtu.be/EGEloQXZFRQ

Expedice Želiv 4.den  https://youtu.be/eUO3tkXNyts

Expedice Želiv 5.den  https://youtu.be/oselPrmzROk

Expedice Želiv 6.den  https://youtu.be/PQpR1cD9Wrc

Expedice Želiv 7.den  https://youtu.be/XoT4f-We_qE

Expedice Želiv 8.den https://youtu.be/TzwNumyAYsw

Expedice Želiv 9.den https://youtu.be/HJIXBm0j5hM

Závěrečný slavnostní ceremoniál 10.den  https://youtu.be/WETCpEBpqzI

Bonusy:

Lektoři    https://youtu.be/h-NZaK3-MdM

Narozeniny   https://youtu.be/6EP25QxtNRY

Fotodokumentace: https://kukdivadlo.rajce.idnes.cz/

 

 Zvací dopis na EXPEDICI ŽELIV 2019!!!

     Vážené kolegyně a kolegové, světoznámá a svými průzkumy proslulá společnost ŽEMLE (Želivští Mladí Etnografové) Vás zve k účasti na etnografickém průzkumu nám srdečně blízké oblasti Želiva, v rámci EXPEDICE ŽELIV 2019 2.-11.8.2019. 

     Oblast Želiva a okolí má zcela fascinující magickou přitažlivost, laik by možná použil omletý termín „genius loci“... a skýtá ještě mnoho neprobádaných oblastí (geografie, historie, sociologie, tradice a folklór, etnolingvistika, architektura a mnoho dalších...).

     Impulsem ke svolání EXPEDICE ŽELIV 2019 se stalo osobní setkání některých našich kolegů s místní bájnou a mystickou  postavou „koňské hlavy na slepičích nohou“... jednoznačné znamení k dalšímu hlubšímu bádání, které se prostě neodmítá!!!

     Po příjezdu a v průběhu pobytu Vám zcela altruisticky předáme své dosavadní zkušenosti, zasvětíme Vás do metodologie výzkumu, zdokonalíte se ve svých pozorovacích a dalších vědeckovýzkumných dovednostech... a vše pak zpracujeme jako divadelní výstup... neboť tabulky, grafy a vědecké studie dnes již nikoho nezajímají... zatímco divadlo je stále nejpřístupnější forma vzdělání, poučení i zábavy pro všechny generace, skupiny i individuality (řečeno se starými Řeky – „pro celou polis“; řečeno s našimi obrozenci „pro veškerý lid“).

     V metodologické přípravě se Vám budou věnovat takové kapacity jako doc.Frgál, Ing.Rohlík, Mgr. Kaiserka, odb.as.Housková a mnoho dalších kapacit.

     Dlouhodobou divadelní práci ETNODIV (etnografické divadlo) pak povedou přizvaní odborníci z oblasti divadla: Roman Černík, Petr Váša a emeritní prof. společnosti Žemle Ivana Sobková, blízkými přáteli zvaná Žemlovka.

Vaším prvním úkolem v rámci expedice bude rozhodnout se, v jakém ETNODIVU se hodláte angažovat po většinu svého pobytu (tedy volba A, B nebo C):

A. Místo jako spoluautor – Roman Černík (site specific)

Site specific - Umění zasazené do kontextu určitého prostoru, kterým je přímo vymezováno; tato umělecká forma závisí na konkrétním místě, jeho atmosféře a historii, jež jsou zároveň prvotním zdrojem inspirace pro vznik příběhu či pro ztvárnění souvislostí.

Roman Černík je umělec a pedagog Západočeské Univerzity v Plzni a DAMU, ředitel Moving Station Plzeň, člen dramaturgické rady divadla Archa Praha. https://www.divadelni-noviny.cz/roman-cernik https://www.youtube.com/watch?v=ME8RE85i0Ic

B. Domorodci z eldorada fyzického básnictví – Petr Váša (fyzické básnictví)

Petr Váša je básník, hudebník, textař, skladatel, výtvarník, experimentální herec a vysokoškolský pedagog, jenž je také označován souslovím fyzický básník. Vystudoval dějiny umění. Je znám jakožto improvizátor a neustálý hledač neotřelých uměleckých postupů a patří mezi nejoriginálnější české umělce současnosti.

Fyzické básnictví už většina zná, ale pro připomenutí: https://www.youtube.com/watch?v=fbTWrZ7m4w8 https://www.ceskatelevize.cz/porady/12072033166-artzona/318294340010013/video/661466

C. Jedna paní povídala...  – Ivana Sobková (divadelní zpracování místních příběhů a pověstí)

Průzkum a zpracování místních příběhů formami dramatické výchovy...  alias „ty nabízíš, já poňoukám, ty chceš, já režíruju“

Ivana Sobková je úča ze zušky proměňující se nejen v rámci soustředění v mnoho rolí... takže není nutno představovat... https://www.damu.cz/cs/vse-o-fakulte/lide/7554-ivana-sobkova/ https://www.kukdivadlo.cz/

Ve čtvrtek budeme mít možnost potkat se s výtvarníkem Krištofem Kinterou:

E. Výtvarné inspirace – Krištof Kintera https://kristofkintera.com/home.htm https://www.galerierudolfinum.cz/cs/vystavy/archiv-vystav/kristof-kintera-nervous-trees/

 

 

Kontakt

Divadlo KUK! Ivana Sobková
K.U.K.z.s.
ZUŠ Štítného 5 Praha 3
+420 775 290 874 kukatastrof@gmail.com